BAKKAL ESNAFININ SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

BAKKAL ESNAFININ SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

BAKKAL ESNAFININ SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ
Bakkal kültürünün toplumun vazgeçilmez unsuru olduğunu belirten Gebze Bakkallar, Bayiler ve Büfeciler Esnaf Odası Başkanı Secaattin AYDIN, bakkalların sorunlarının çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. Sigarada kara paket uygulamasının getireceği zararlardan üyelerinin en az zararla etkilenmesi için tavsiyelerde bulundu.

SİGARADA KARA PAKET UYGULAMASI
5 Aralık 2019 Tarihi itibariyle sigaralarda kara paket uygulamasına geçileceğini belirten AYDIN “5 Aralık 2019 ile 5 Ocak 2020 tarihleri arasında sigaralar, şu anki ambalajlarıyla son kez raflarda yerlerini alacak. 5 Ocak’tan itibaren raflarda eski ambalajlı ürünlerin sergilenmesi durumunda o işyerine ceza uygulaması yapılacak. Bu sebeple esnafımız ürün stoğunu bu durumu göz önüne alarak yapmalı. Son tarihe kadar satamayacağını düşündüğü ürünleri almamalı, kontrollü satın alma yapmalılar” dedi.

YASADIŞI MAKARON SATIŞINDA BEKLENENİN ÜZERİNDE ARTIŞ VAR
Son dönemlerde, sigaraya yapılan zamların, tüketicileri makarona yönelttiğini belirten AYDIN, özellikle dürüst esnaf için bunun büyük bir sorun haline geldiğini belirtti. Yapılacak düzenlemeyle küçük esnafın korunması gerektiği belirten AYDIN “Kaçak sigara ticareti esnafımız için büyük bir sorun oluyor. Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN’ın açıkladığı gibi, kaçak sigara ticareti %20’lerden %1,5 seviyelerine kadar geriledi. Buna rağmen bu oran yeterli değil, %0 rakamını görünceye kadar bu uğurda mücadele verilmeli. Kaçak sigara ve makaron ülkemizin 81 ilinde, vergisiz bir şekilde satılıyor bu da ülkemizin 10 Milyar Türk Lirası vergi kaybına neden oluyor. Bunun yanında bu durum, ülke genelindeki 150 bin ruhsatlı bakkalın gelirini de çalmış oluyor” dedi.

MAKARONA ÖNLEMLER ALINMALI
Makaron ve kaçak sigarayla ilgili derhal önlem alınması gerektiğini belirten AYDIN “2017 Yılında çıkarılan caydırıcı cezaların uygulanmasını istiyoruz. Ülkemizin ekonomisinin bel kemiği olan esnafımızın sorunlarının ortadan kaldırılması gerekli. Bu sayede esnaf da müşterilere daha güzel şartşarda hizmet verir. Kontrolsüzce açılan zincir mağazalar bakkal esnafını zaten belini bükmüşken bir de kaçak sigaranın olması esnafı iyice köşeye sıkıştırmaktadır. Devletimiz bakkal esnafını rahatlatacak önlemleri bir an önce almalı ve esnafımıza nefes alma şansı vermelidir” dedi.

 

 

 

3.293 Comments